Vremeplov

Prošlost, sadašnjost i budućnost – riječi su koje su učenike 3. razreda potaknule na razmišljanje, istraživanje i prikupljanje starih stvari. Tko su bili njihovi pretci, kako su živjeli, čime su se igrali, kako je izgledao njihov zavičaj u prošlosti i mnoge druge informacije učenici su saznali u razgovorima sa svojim pretcima. Svoje projekte učenici su predstavili maštovitim rješenjima u obliku slikovnica, knjiga, radijske emisije ili pak dramatizacije u kojoj su se potrudili čak i nalikovati svojim pretcima. Prikupljeni predmeti su im poslužili za stvaranje malog razrednog muzeja čiji su izlošci izmamili osmijeh na lice starijih posjetitelja naše škole. Kako bi dobili potpuniju sliku i o svom zavičaju u prošlosti, učenici su u paru proveli malo istraživanje o kulturno-povijesnim spomenicima grada Zagreba. Zanimljivosti koje su saznali prezentirali su svojim prijateljima tijekom šetnje gradom u kojoj nas je čitavoga dana pratilo proljetno sunce.

4. travnja učenici 3. razreda su išli u obilazak grada Zagreba. Posjetili smo HNK za koji smo saznali da je sagrađen od novaca koji je jedan čovjek osvojio na Lotu. Posjetili smo i katedralu, crkvu sv. Marka, Kamenita vrata, Grički top, Krvavi most, Banske dvore, Trg bana Josipa Jelačića… O katedrali sam saznala da ima vitraje, tj. prozore u boji. Crkva sv. Marka mi se posebice svidjela jer na krovu ima pločice u boji. O Kamenitim vratima sam saznala da se tamo nalazi slika Majke Božje koja nije izgorjela u požaru. O muzeju Mimara sam saznala da se otvara samo kada je neka izložba. O svim kulturno-povijesnim ustanovama i spomenicima sam saznala nešto novo i zanimljivo. Bilo mi je jako zabavno, zanimljivo i na kraju sam bila pomalo umorna.

Mihaela, 3. razred