top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Rasprava u 8. razredu

Rasprava u 8. razredu: Je li ljubav Romea i Julije prava i istinska?


Ovaj su mjesec osmaši lektirni zadatak obradili na malo drugačiji način. Naime, prije samog čitanja poznate Shakespeareove tragedije dobili su zadatak da razmišljaju o tezi: Ljubav Romea i Julije prava je i istinska. Naravno, nije bilo dovoljno samo promišljati o tome, već su trebali i napisati argumente kojima će osporiti ili potkrijepiti spomenutu tezu. Pri tome su se učenici smjeli služiti i drugim izvorima, ali najviše su se trebali oslanjati na samo djelo. Tek na satu lektire učenici su saznali hoće li zastupati afirmacijsku ili negacijsku stranu. Svoje su argumente poslali elektroničkim putem profesorici kako bi na sat došli potpuno spremni. Sat rasprave započeo je žustro jer nije svima odgovarala strana u kojoj su slučajnim odabirom došli. No, time su učenici dovedeni u situaciju da izbruse vještinu raspravljanja. Na početku sata profesorica je objasnila pravila rasprave i njezin tijek. Osobito je naglasila kako je potrebno strpljenje te uvažavanje tuđih mišljenja. Učenici su pokazali da im ovakav način učenja odgovara. Sat je bio opušten i svi su uvažavali tuđa mišljenja. Učenici koji su zastupali afirmacijsku stranu istaknuli su kako je u knjizi bila riječ o pravoj i „nadzemaljskoj“ ljubavi za koju su oba lika bila spremna umrijeti, a upravo je taj čin znak istinske žrtve. Složili su se s tim da je u knjizi riječ o drugačijem vremenu te da na tu ljubav moramo gledati s određenim odmakom te ju i zato u potpunosti ne možemo razumjeti. Učenici s negacijske strane branili su svoju tezu da ljubav na prvi pogled nikako nije moguća te da je za pravu ljubav potrebno duboko poznanstvo, o čemu su i slušali na predavanju o spolnosti koje im je nedavno održao vlč. Jakov Rađa. Smatrali su da smrt u ovom slučaju nije bila znak ljubavi, već da su Romeo i Julija izgubili svoj dragocjeni život. Učenici su istaknuli kako su likovi bili emocionalno nezreli da bi se radilo i pravoj ljubavi. Obje strane vješto su zastupali svoje stavove i pokazale su veliku ozbiljnost u pristupu ovoj tematici te profesorica nije mogla odlučiti koja je strana u tome bila bolja, već je rasprava ostala neodlučena, a učenici koji su se najviše zalagali nagrađeni su peticom.

Danijela Ljubas, prof. Hrvatskoga jezika
10 views

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page