top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Radionice o ljudskom dostojanstvu u 8. razredu


Tijekom veljače i ožujka na satovima razrednika 8. razreda predavačice iz udruge Svjetski savez mladih održavale su radionice o ljudskom dostojanstvu.


Kurikul za ljudsko dostojanstvo obrazovni je program holističkoga pristupa u kojem se polazi od ljudskog dostojanstva kao temelja za razvoj identiteta, formaciju karaktera i razumijevanje vrlina u kontekstu donošenja izvrsnih odluka. Program je odobren od Ministarstva obrazovanja i znanosti. U veljači 2016. godine održan je prvi pilot projekt nakon kojeg se program počeo provoditi u osnovnim školama u Zagrebu. Na kraju su osmaši dali svoj mali doprinos kampanji #nasmiješise povodom obilježavanja Tjedna osoba sa sindromom Down. Saznajte što su učenici naučili tijekom radionica:


„Ljudsko dostojanstvo posjeduje svaka ljudska osoba koja je stvorena na sliku i priliku Božju. Ljudska osoba ne dobiva i ne osvaja svoje dostojanstvo. Ono je usađeno u nju i ona ga posjeduje od samog rođenja. Dostojanstvo bi se moglo opisati kao zbroj svih vrlina osobe koje u drugome pobuđuju poštovanje prema toj osobi. Ljudsko dostojanstvo opisuje osobu koja ima razum i slobodnu volju ili slobodu djelovanja. Poštovanjem tuđeg dostojanstva poštujemo i njegovu intimu, ne radimo pritisak na nju i ne tjeramo ju da čini nešto protiv svoje volje…“


Elizabeta Tišljar


„Puno toga o čemu se govorilo na radionicama već smo znali, no to naravno nije bio razlog da te stvari ne ponovimo. Moramo znati poštivati druge isto kao i samoga sebe. Moramo znati raditi na sebi i nositi se s različitim životnim situacijama. Mi biramo. Ne biraju drugi za nas. Imamo pravo izbora i moramo ga znati iskoristiti. Moramo znati ostati jaki u pojedinim situacijama kako ne bismo prvo potonuli duhom, a kasnije tijelom. Tu je odličan primjer Viktora Frankla koji je i u najtežim trenucima svoga života ostao pribran i jak te izvukao živu glavu iz pakla u kojem se našao…“


Manuela Novak


„….Današnjica je svedena samo na materijalizam i ne vidi ljepotu života iznutra ili ju ne želi vidjeti. U životu možemo sve izabrati, dobro i loše. Samo je pitanje što mi želimo od života. Ako nam je cilj biti heroj, onda moramo slijediti svoje srce i živjeti po njemu, ne slušati druge jer nam ga žele oduzeti. Vjeruj da možeš postati junak svog doba! Samo budi ono što jesi, nemoj odustati i vjeruj u svoje dostojanstvo. Ono je izvor sreće. Pokreni se!..“


Veronika Matošević


„U mom se razredu održalo devet radionica o ljudskom dostojanstvu. Temu smo obrađivali tako što smo zapravo bolje upoznavali sebe odnosno čovjeka. Prvo smo odvojili ljude od biljaka i životinja tako što smo rekli da ljudi imaju razum, a biljke i životinje nemaju. Na jednoj radionici razgovarali smo o talentima te shvatili da svatko od nas ima nekoliko njih. Razgovarali smo o mnogim situacijama u kojima je povrijeđeno ljudsko dostojanstvo. Jedan od primjera je Viktor Frankl koji je završio u nacističkom logoru, no vjerovao je da će se izvući i vjera mu se isplatila…“


Ante Gadže


„Danas bi ljudi trebali koristiti svoje talente da pomognu drugima i dostignu razinu izvrsnosti. Izvrsnost postižemo kada radimo dobre stvari i dajemo sve od sebe i nikada ne odustajemo. Svi imamo talente, ali njih moramo otkriti tako da vježbamo, treniramo i trudimo se jer jedino tako možemo uistinu otkriti svoj talent. Majka Terezija pomagala je tolikim ljudima koje nije poznavala, koji su bili u vrlo teškim stanjima i situacijama. Ona nam svima treba biti primjer…“


Ana Ljulj

27 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page