Radionica Ja sam važan/važna

Radionica ‘Ja sam važan/važna!’ u 1.B razredu

U sklopu Školskog preventivnog programa učenici 1.B razreda sudjelovali su na radionici naziva ‘Ja sam važan/važna’. Kao uvod pročitali smo priču ‘Razderano srce’. Priča je to o dječaku Petru kojega su ljudi iz njegove najbliže okoline nenamjerno verbalno povrijedili. Zadatak učenika je bio da svaki puta kada u priči misle da se Petar osjećao povrijeđenim, tužnim, usamljenim, moraju otrgnuti jedan komadić papirnatog srca koje im je dala učiteljica. Na kraju priče su naša srca bila potrgana na više mjesta. Razgovarali smo o tome što je Petra povrijedilo, kako bismo mi Petru pomogli, jesmo li mi ikada nekoga povrijedili, na koje sve načine možemo nekoga povrijediti? Što se događa i kako se osjećamo kada je naše srce ‘potrgano’?

Cilj radionice je poticanje na suradnju i druženje, na pomaganje, uspostavljanje ozračja razumijevanja i povjerenja među učenicima kako bi slobodno i otvoreno mogli raspravljati o osjetljivim temama njihovog razvoja. Uputiti učenike na razumijevanje, uvažavanje i toleranciju ljudskih različitosti, promicati vrijednost prijateljstva, zajedništva i poučiti učenike komunikacijskim vještinama i nenasilnom rješavanju sukoba. Na kraju radionice su učenici u parovima smišljali i crtali primjere što je potrebno i kako činiti dobro. A svi znamo da je za činjenje dobra potrebna-LJUBAV.

Ovim putem učenici 1.b poručuju: ‘Ja sam važan! Ja sam važna!’