Projekt eLektire

U petak 23. listopada učenici 8. razreda u pratnji profesorice Ljubas krenuli su prema knjižnici Silvija Strahimira Kranjčevića kako bi saznali nešto više o projektu eLektire (http://lektire.skole.hr/). Što su saznali, reći će nam jedan od osmaša…

„U knjižnicu smo stigli prvi, čak ni predavač još nije stigao. Profesorica nam je objasnila pravila i rekla da za vrijeme predavanja moramo biti mirni i tihi. Kada je predavač stigao, objasnio nam je o čemu će govoriti. Prezentacija je počela i isprva mi se nije svidjela, no kako se primicala kraju, postajala je zanimljivija. Predavač je otvorio internetsku stranicu eLektire i objasnio nam je da ako želimo čitati lektire s njihove internetske stranice, da se prvo moramo učlaniti. Kada sam shvatio da se moram i prijaviti, odmah sam mislio odustati, ali kada sam vidio koliko lektira za osnovnu i za srednju školu sadrži stranica, poželio sam se odmah učlaniti. Još jedna zanimljivost koja me zainteresirala jest ta da lektiru mogu čitati i na mobitelu koji nosim uvijek sa sobom. Sama internetska stranica sadrži preko 300 knjiga, što je isto vrlo zanimljivo jer znam da mogu čitati knjige koje mi učiteljica nije zadala u školi. Razveselila me i činjenica da postoje i audiolektire. To bi mi olakšalo čitanje, ali nažalost, audiolektira ima samo za tridesetak knjiga. Olakšano je i traženje nepoznatih riječi, što uvelike pomaže kada čitamo knjigu koja je pisana na narječju kojim mi ne govorimo. Predavač je objasnio kako se radi na razvijanju mobilne aplikacije, što će potpuno olakšati način čitanja lektire. Nakon još nekoliko postavljenih pitanja predavanje je završilo i vratili smo se u školu na idući sat.“