top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Hospes in situ - gost na licu mjesta

HOSPES IN SITU – GOST NA LICU MJESTA


GOSTOVANJE LATINISTA NA SATU LATINSKOGA JEZIKA

U sklopu nastave Latinskoga jezika učenici 5. razreda ugostili su 17. listopada trojicu mladih (i budućih) profesora latinskoga jezika. Riječ je o mladim entuzijastima Petru Uškoviću Croati, Anti Paveliću i Marijanu Vodopiji, inače aktivnim članovima Udruge studenata latinskoga jezika Hrvatskih studija Res publica te članovima Instituta za promicanje humanizma Amygdala. Kolege su učenicima 5. razreda na vrlo zanimljiv i zabavan način prezentirali jedan sasvim novi oblik učenja latinskoga jezika – methoda natura ili prirodnu metodu. Služeći se tom metodom u poučavanju, učitelj učenike vodi kroz jednostavne tekstove, a u njihovu iščitavanju učenici se koriste svim svojim osjetilima, opipljivim predmetima, pokretima tijela i asocijacijama. Tako su i učenici 5. razreda iskusili prirodnu metodu učenja, prepoznavši značenja latinskih riječi koje susreću po prvi put.


Podijeljeni u uloge, učenici su na prvom satu na govornom latinskom jeziku pokušali kroz dramski prikaz uprizoriti jedan sasvim običan dan jedne rimske obitelji. Na drugom satu su uz pratnju gitare učili pjevati poznate pjesme odabranih rimskih pjesnika, dakako, na latinskom jeziku. Zajedno su otpjevali pjesmu Vivamus Gaja Valerija Katula, a nakon toga poslušali su pjesmu Kvinta Horacija Flaka u izvedbi naših gostiju.

5 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page