top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Europski dan jezika

Dana 26. rujna u našoj smo školi obilježili Europski dan jezika. Na radionici, koja je trajala dva školska sata, sudjelovali su učenici od 5. do 8. razreda. Europski dan jezika temelji se na inicijativi Vijeća Europe, čiji je cilj vrednovanje svih jezika i kultura te razvoj višejezičnosti. Važno je razviti svijest o očuvanju bogate baštine oko 200 europskih jezika. Potrebno je učenicima ukazati na važnost učenja jezika te ih poticati na učenje većeg broja jezika. Tako bi se povećala višejezičnost i razumijevanje različitih kultura, što je također povezano s predrasudama i stereotipima čiji nastanak treba spriječiti. Nužno je poticati cjeloživotno učenje jezika. U našoj školi učenici imaju brojne mogućnosti učenja jezika, uz redovitu nastavu engleskog, latinskog i grčkog jezika. Kao izborne predmete učenici mogu odabrati i njemački, francuski i talijanski jezik.


U uvodnom dijelu radionice učenici su raspravljali o važnosti učenja stranih jezika, višejezičnosti te sličnostima i razlikama među europskim jezicima. Nakon toga pogledali su dva kratka filma o stereotipima o Nijemcima i Talijanima. Potom je uslijedila zajednička rasprava. Učiteljice su pokušale osvijestiti stereotipe i predrasude. Došlo se do zaključka da je moguće spriječiti nastajanje stereotipa i predrasuda ukoliko se potrudimo bolje upoznati druge kulture i ne stvaramo „zidove“. Naposljetku su učenici izrađivali „stablo jezika“, istraživali su iz kojih jezika potječu pojedine posuđenice te kako one glase u tim jezicima. Najviše posuđenica uočili su u jezicima koje sami uče – njemački, talijanski, francuski, latinski, grčki i engleski.9 views

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page