top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Zagreb – korak po korak do manifestacije ‘Dojdi osmaš–Zagreb te zove’

U petak 6. svibnja 2016. osmi razred Prve katoličke osnovne škole u Gradu Zagrebu krenuo je zajedno s profesoricom geografije Anom Mirčetić i psihologinjom Marinom Šuman prema Zrinjevcu na manifestaciju „Dojdi osmaš – Zagreb te zove“.


Iz Ivanićgradske ulice krenuli smo prema tramvajskoj stanici u Zvonimirovoj ulici i dovezli se do Doma hrvatskih likovnih umjetnika, pučkim jezikom – do Džamije. Učenici su naučili više o funkciji Doma likovnih umjetnika kroz povijest te zašto spomenuti Meštovićev paviljon neki zovu Džamija. Potom smo se uputili do Trga bana Josipa Jelačića, nekada zvanog Trg Manduševac pa Harmica, gdje smo se slikali s prvom javnom skulpturom u Zagrebu – spomenikom banu Josipu Jelačiću. Osim o povijesnom razvoju Trga bana Josipa Jelačića, učenici su obnovili svoje znanje i o Zagrebačkoj katedrali, tj. katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije te su saznali zašto je spomenuta Katedrala posvećena i sv. Stjepanu. Učenici su se prisjetili razloga izgradnje zidina oko Katedrale kao i razloga nepostojanja svih zidina danas te da su zvonici Katedrale visoki 105 m i da kao takvi predstavljaju najviše građevine u gradu. Prilikom dolaska na Zrinjevac učenici su osvijestili činjenicu da je to Trg Nikole Šubića Zrinskog – prostor često puta namijenjen raznim manifestacijama – tako i danas. Na manifestaciji „Dojdi osmaš – Zagreb te zove“ učenici su imali priliku posjetiti predstavnike većine srednjih škola u Zagrebu i razgovarati s njima o prednostima upisa u odabranu školu. Nakon slobodnog vremena na spomenutoj manifestaciji profesorica geografije uputila je učenike na karakteristike Trga kralja Tomislava te objasnila kako Trgom dominira zgrada Glavnog željezničkog kolodvora. Učenici su nakon obilaska povezali utjecaje kulturno-civilizacijskih krugova u Zagrebu.


Unatoč kratkotrajnom pljusku, proveli smo zajedno lijepo popodne.5 views

Comments


bottom of page