top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Suradničko učenje i retorika

Djelatnici Prve katoličke osnovne škole u Gradu Zagrebu od 28. kolovoza do 30. kolovoza sudjelovali su na trodnevnom stručnom usavršavanju u Lovranu. Ovogodišnja tema bila je Suradničko učenje i retorika, a gošća predavačica bila je doc. dr. sc. Jasna Šego, profesorica na Katehetskom institutu Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prvi je dan održana radionica Obrada priručnika za suradničko učenje kroz suradničko učenje koju je vodila psihologica Marina Šuman. Priručnik sadrži najčešća pitanja i nedoumice s kojima su se djelatnici Škole susretali tijekom provođenja suradničkog učenja u nastavi, a pomno ga je sastavila psihologica Ivana Rajčević Vujanić. Primjenjujući aktivnosti suradničkog učenja, djelatnici su u skupinama razmjenjivali ideje te jedni drugima pomagali u osmišljavanju najzahtjevnijih nastavnih tema. Drugi dan započeo je seminarom o retorici, odnosno analizom dvaju poznatih govora, nakon čega je slijedila rasprava o važnosti retorike kako u suvremenom životu, tako i u samoj nastavi, a djelatnici su se na kraju i sami okušali u ulozi govornika. Profesorica Šego predstavila je najčešće pogreške u govorenom i pisanom hrvatskome standardnom jeziku, nakon čega su djelatnici vježbali pisanje izvješća te se susreli s pogreškama koje i sami čine u pisanome izražavanju. Seminar o retorici završio je raspravom o hipotetskom pitanju Trebaju li učenici7. razreda ići na izlet u inozemstvo?, u skladu s pravilima Karl Popperove debate. Vještine i iskustvo koje su djelatnici Škole stekli zasigurno će primijeniti i u radu sa svojim učenicima potičući ih da budu aktivni građani hrvatskoga društva. Tijekom preostalog dijela stručnog usavršavanja djelatnici su raspravljali o provođenju projektne nastave te ostalim aktivnostima i prijedlozima.


Danijela Ljubas, prof. Hrvatskoga jezika10 views

Comments


bottom of page