top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Iskustveno učenje u 2.a

David Kolb, američki filozof, popularizirao je iskustveno učenje krajem 1970.-ih. Navodi da smisleno znanje dolazi upravo kroz niz iskustva te da iskustveno učenje zahtjeva smislenu participaciju. Ako je iskustvo interaktivno, izazovno i emocionalno, ono će potaknuti daljnje učenje. Upravo na tom tragu nastojimo strukturirati nastavu u 2. a razredu.


Jedna od posljednjih aktivnosti bila je vezana uz nastavnu jedinicu o zdravstvenim ustanovama. Učenici su se zajedno s roditeljima pripremali prikupljajući različite rekvizite koji bi nam mogli pomoći u „oživljavanju“ zdravstvenih ustanova. Uistinu su si dali truda te je toga petka razred ubrzo prerušen u nešto novo, zanimljivo i izazovno- čekaonicu, ambulantu medicinske sestre/tehničara, liječničku ordinaciju, stomatološku ordinaciju te ljekarnu. Razgovarali smo o svakoj ustanovi te važnosti iste. Također smo stavili naglasak na prihvatljiva ponašanja u zdravstvenim ustanovama. Svi su učenici igrali sve uloge te na taj način vrlo brzo i na zabavan način stekli mnoga nova znanja. U tu smo aktivnost integrirali i hrvatski jezik te vježbali usmeno jezično izražavanje. Učenici su bili izuzetno motivirani te sa zanimanjem i ozbiljnošću pristupili ovom vidu učenja. Evo i dojmova učenika.

„Tada sam se osjećao uzbuđeno sretno i iznenađeno. Meni je bilo najzabavnije kad sam bio doktor, medicinski tehničar…“ Jakov

„Ovakav način učenja više mi pomaže nego kad se samo objašnjava. Puno sam naučila zbog takvog rada…“ Leonarda

„Bilo je jako zabavno jer je učenje kroz igru i puno se tako nauči.“ Matej

„Bilo je zabavno. Neki su bili pacijenti, neki sestre i tehničari neki liječnici i stomatolozi odnosno zubari. Volim tako učiti.“ Ivan

„Najviše me se dojmilo kad sam bila medicinska sestra kod doktora. Tada je u ljekarni bilo sto recepata.“ Mare
12 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page