top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Ekološki zasnovano gospodarenje otpadom

Dana 19. 04. 2018. došao nam je gospodin Dobrović. Govorio nam je o današnjim problemima gospodarenja otpadom. Objašnjavao je kako se otpad reciklira i zbog čega je to bitno. Bilo nam je zanimljivo zato što je donosio i pokazivao otpad, što se događa s biootpadom te nam je davao da i sami opipamo kako se plastika reciklira. Uz sve to pratili smo prezentaciju s mnogo fotografija. Naučili smo bitnu stvar: Treba znati gospodariti otpadom.


Eva Tišljar, 5. r.


U četvrtak 19. travnja imali smo predavanje o važnosti razvrstavanja otpada koje nam je održao prof. dr. sc. Slaven Dobrović. Saznali smo puno novih informacija o tome kako se odgovorno ponašati prema okolišu. Razlika između smeća i otpada jest to što smeće ne može više biti iskorišteno, a otpad se može reciklirati i ponovno koristiti. Kako bi se otpad reciklirao, trebamo ga razvrstati u posebne kontejnere. Također, važno je da kada bacamo plastičnu ambalažu, da ne sadrži hranu i masti, nego da je čista. Kružno gospodarstvo je gospodarstvo koje se zasniva na korištenju sirovina od recikliranih materijala. Tako se dobiva kvalitetna sirovina za nove proizvode, ali tako se isto čuva okoliš od dodatnog zagađenja. Najnaprednije zapadne zemlje zasnivaju svoje gospodarstvo na navedeni način. Očekuje se da će se kružno gospodarstvo proširiti na sve zemlje Europske unije te i na Republiku Hrvatsku. Kada smo na moru, ne smijemo bacati plastiku u more jer ona nije razgradljiva i na kraju završi u ribama, tj. morskim životinjama koje na kraju mi jedemo. Budućnost civilizacije je u razvrstavanju otpada, recikliranju te u čistom i zdravom okolišu.

Ana Ljulj, 8. r.
5 views

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page