top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Bake i djedovi u školskim klupama

Dana 2. studenoga prezentirali smo plakate o svojim bakama i djedovima, točnije o njihovim školskim danima. Važno je bilo da plakat bude sažet i da ima dovoljno slika. Krenuli smo od početka imenika te smo o svakoj baki i djedu i njihovom školovanju saznali nešto novo: kako su se školovali, koje su predmete imali, kako su se kažnjavali za neposluh, na čemu su pisali… Neki plakati bili su vrlo zanimljivi, primjerice plakat učenice V. M. čija je baka išla u školu u Makedoniji. Baka i djed učenika I. Ž. toliko su voljeli školu da su i sami postali profesori. Saznali smo i za neke nove predmete, kao npr. Krasopis, Domaćinstvo, Geometriju (u to vrijeme geometrija nije bila dio Matematike) i sl… Djeca su prije morala prije škole izvesti krave na pašu ili ići raditi u polje. Ako bi zakasnili u školu, bili bi kažnjavani. Neke od kazni bile su: packe (udaranje velikim ravnalom po dlanovima), klečanje na kukuruzu, ostajanje u razredu nakon nastave, udaranje šibom po stražnjici… U to vrijeme gumice su bile vrlo skupe i bile su velika rijetkost u školama tako da su se učenici morali snaći te su se ponekad koristili koricom kruha kao gumicom za brisanje.


Sve u svemu, svi smo dobro izvršili zadatak i ocijene su bile više nego dobre.619 views

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page