top of page
  • Writer's picturePKOŠ

Čari Dalmacije – Terenska nastava 7. i 8 . razreda


Izvještaj s terenske nastave učenika 7. i 8. razreda Prve katoličke osnovne škole u Gradu Zagrebu

U ponedjeljak 9. rujna, učenici 7. i 8. razreda Prve katoličke osnovne škole u Gradu Zagrebu u pratnji učitelja Ante Mikulića, Ivane Martinko i Mateje Marić uputili su se na terensku nastavu. Naziv programa terenske nastave glasio je „Čari Dalmacije“, a učenici su upravo to mogli doživjeti na ovom putovanju.


Prvi dan, prije dolaska u klub, učenici i učitelji posjetili su Sokolarski centar Dubrava u blizini Šibenika. Čuli su interaktivno i vrlo zanimljivo predavanje o sovama i sokolima i obišli sokolarski centar u kojem se vodi briga o ozlijeđenim pticama.


Drugi dan putovanja učenici i učitelji posjetili su Nacionalni park Krka. Posjet je započeo kratkom plovidbom do otočića Visovca, na kojem su učenici obišli crkvu, okolni vrt i muzejsku zbirku. Najviše je čuđenja i zanimanja izazvala najmanja knjižica na svijetu koja je ondje pohranjena. U knjižici veličine nokta nalazi se molitva Oče naš. Nakon obilaska Visovca, učenici su prošetali uz mlinove i slapove Krke.

Po povratku iz NP Krka, učenici i učitelji posjetili su i etno selo Dalmati kroz koje ih je proveo simpatični „barba“ Krešo. Uz njegovo vodstvo, učenici su mogli čuti kako su nekada ljudi živjeli u Dalmatinskoj zagori, odnosno kako se kuhalo, pripremalo pršut, vino, maslac, kako se odijevalo, na čemu se spavalo, kako se družilo i koje su bile društvene norme i običaji.


Treći dan putovanja učenici i učitelji posjetili su Split. Uz vodstvo gospođe Suzane, lokalnog vodiča, učenici su čuli mnoge povijesne činjenice i zanimljivosti o caru Dioklecijanu i njegovoj palači od koje se kasnije širio grad, današnji Split. Nakon šetnje Dioklecijanovim podrumima, Peristilom i najstarijim gradskim ulicama, ostalo je i slobodnog vremena za učeničku klapsku pjesmu i šetnju gradom.


Četvrti je dan bio predviđen za obilazak Šibenika. Učenici su posjetili tvrđave Barone i Sveti Mihovil te pritom saznali zanimljive detalje o šibenskoj povijesti. Mnoge je iznenadila činjenica da su Šibenčani i Šibenčanke, od najmlađih do najstarijih, u strahu od turskih osvajanja uspjeli izgraditi čak dvije tvrđave u pedeset i sedam dana. Bile su to tvrđave Barone i Sveti Ivan, a odigrale su ključnu ulogu u obrani Šibenika od Turaka u sedamnaestom stoljeću. Nakon obilazaka tvrđava, učenici su posjetili i katedralu svetoga Jakova.

Istog popodneva, učenici i učitelji obišli su i otočić Krapanj, najniži naseljeni otok u Hrvatskoj, poznat po spužvarstvu. Pritom su posjetili vlč. Andriju Vrane u kampu Emaus, u koji svake godine mnoštvo ljudi različitih uzrasta dolazi na bogati duhovni program. U krapanjskoj crkvi učenici i učitelji prisustvovali su kratkom klanjanju pred Presvetim te nakon toga posjetili Muzej spužvarstva u kojem su mogli čuti kako se love spužve i koje su njihove brojne koristi.


Svakog popodneva učenici su imali slobodno vrijeme u klubu plivajući ili igrajući razne igre. Navečer su također imali zabavni program u obliku sportskih natjecanja, pjesme i plesa.


Zadnjeg dana terenske nastave učenici i učitelji su posjetili Knin i Kninsku tvrđavu te Crkvu hrvatskih mučenika na Udbini. Tamošnji župnik, vlč. Josip Šimatović, proveo je učenike kroz svetište, opisao Krbavsku bitku i objasnio ideju svetišta kao spomen obilježja svih hrvatskih mučeničkih stradanja.


Svakoga dana učenici su na prigodnim mjestima održali svoje prezentacije o raznim temama iz svih nastavnih predmeta.


Osim klanjanja u četvrtak, duhovni program na terenskoj nastavi obuhvatio je i misu u župnoj crkvi u Brodarici te duhovnu radionicu o oprostu i zajedničke molitve s učiteljima.

Nakon zanimljivog i lijepog putovanja, učenici su se sretno vratili u Zagreb u petak, 13. 9. u večernjim satima.


18 views

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page